Évek óta tervezem a megfelelő fekete lapos füzetet / noteszt – most tavaszra sikerült is 😉
Kölök koromban is imádtam feketére rajzolni, igaz, Rezsónéni (a rajztanárnő – szerk.) leginkább a zsírkrétát preferálta ebben a műfajban, de lehet, hogy nyitottabb lett volna, ha akkoriban lehet mást is kapni a fekete fotókartonon meg a zsírkrétán túl.
Mindenesetre, akkor is lenyűgözött, mennyire ki tudja emelni a sötét háttér a színeket, milyen extra élmény az inverzben dolgozás és jó kis agymunka például egy tónusozás egy monokróm fehér ceruzás munkában …. fehér ceruzát anno a csehszlovákiai papír írószerben lehetett szerezni szökőévente egyszer kb.
Ezek a körülmények persze egekig emelték a fekete lapos rajzolást egy 14 éves szemében.
Ma már azért könnyebben elérhető minden, de nem voltam teljesen elégedett a kínálattal.
Vannak nagyon jó papírok és vannak rosszak. A rosszak például nem elég feketék vagy nem anyagukban színezett masszából készülnek .
A jók sokszor indokolatlanul vastagok. Egy mindenáron rajzolónak, letteringet gyakorlónak nagyjából lényegtelen, mennyire vastag a papír – ha fekete. Fekete papíron legkevésbé sem üt át a lap hátoldalára a bármilyen tinta – például. Hacsak nem „áztatod” a papírt egy cola-pennel, nem teszel rá annyi nedvességet, hogy 250-300 grammos papírra volna szükséged. Ha nem radírozod vadul, szintén. Szóval lehet a papírvastagsággal játszani és lehet vele nyerni – súlyban, helyben mindenképp.
Tehát úgy döntöttünk, a megfelelően sima felületű, anyagában színezett 80-90 grammos FSC minősítésű fekete papír szuper lesz ehhez a projekthez! Annál is inkább, mert ebből be tudok kötni egy használhatóan vékony, könnyű, kompakt kis füzetbe akár 92 oldalt is, ami tökéletes ahhoz, hogy akár mindenhova magaddal vihesd.
Utóbbi miatt lett az A5 formátum is, mégpedig fekvő, – ez a népszerűbb mint a skicceknél, mind a letteringnél.
Két menő borítóval jelentkeztünk tavasszal, mindegyik egyformán népszerű.
Az egyikkel a csajos csajokat és a botanika iránt fogékony pasikat céloztuk, a másikkal pedig minden valamire való tipográfia- és/vagy betűmániás rajongó, továbbá igényes kamasz lelkét meg lehet hódítani.
A lányaim és a lányaim barátnői is tesztelik, szeretik. Teszteli továbbá a Kalligráfia és Lettering Gyakorlócsoport jópár tagja – ez egy zárt csoport a Fb-n, de ha írni vágytok, szívből ajánlom, mert hihetetlen lelkes közösségen túl több kalligráfus és pár tipográfus is a csoport tagja – akik jótanácsokkal segítenek a gyakorlásban, illetve motiváló kihívások sorával fejleszthetitek magatokat!
Aki nem a betűvetés miatt fontolgatja egy fekete füzet beszerzését, annak ott a rajzolás és a mixed media.
Utóbbiban szinte bármit lehet, washi, egyéb ragasztások, 3D elemek, kivágások, rátétek, többféle anyag és íróeszköz használata, struktúrálás, csak a képzelet szab határt a munkátoknak – a papír elbírja.
Rajzhoz, skicchez, hand letteringhez a fent említett zsírkrétán túl használhattok pasztel krétát, mint ebben a bejegyzésben, vagy fehér és színes ceruzákat, ahogy itt is.
Ezen a képen én egy fémhatású Faber-Castell készletet használtam a skicchez. Ugyanígy működnek a jó minőségű zselés tollak és glitteres tinták, továbbá a fehér Posca filcek is.
Ahány eszköz, annyiféle élmény.
Ha pedig egy kötött kalligrafikus írásmódot próbálnál rajta, egész nyugodtan rajzold meg rá vékonyan grafittal a rácsot, majd a végén leradírozod. Amíg szükséged lesz rá, addig látni fogod 😉
najó, ez itt nem az, ez nem kalli
Te mire használnád?
Írd meg nekünk, kiváncsiak vagyunk!
ITT találod a shopban.
Vélemény, hozzászólás?