Hogy állsz a hálával? Te megengeded magadnak, hogy hálás légy bármiért? Egyáltalán, mi a hála?
Elég bátor vagy ahhoz, hogy hálát érezz az életedért, a benne zajló történésekért, az emlékeidért, az érzéseidért? Most két dolog lehet; az egyik, hogy nem érted a kérdést — miért kell bátorság ehhez? — hiszen hálásnak lenni természetes és könnyű, ha van miért. Ha neked ez jutott eszedbe, akkor az a jó hírünk, hogy szuperül csinálod, csak így tovább. Kevesen gondolkodnak ennyire természetesen a hála érzéssel kapcsolatban.
Ha viszont megálltál és megforgattad a fejedben a kérdést, akkor neked is dolgod van ezzel.
Miről van szó?
Ha megkérdezel másokat, mit jelent nekik a „hála” szó, nagyon vegyes válaszokat fogsz kapni. Lesz benne a megúszással kapcsolatos érzés, ami egyfajta megkönnyebbülés „hála az égnek nekem jobb / szebb / több / kevesebb / nem olyan / másmilyen van vagy nincs” — és akkor ez ilyen default dolognak tűnik, — valami, ami természetesen úgy van.
Aztán lesznek hittel kapcsolatos válaszok.
Olyan is lesz majd, aki azt mondja, a hála teher, egy olyan érzés, ami megköt, kiszolgáltat, és a „tartozom valakinek valamiért” érzése lesz a legerősebb bennük.
Itt jön be a kérdés, ami a bátorságot illeti … Amikor teher hálásnak lenni, akkor nagyon sokat segít, ha egy kis ideig tudatosan gyakoroljuk és foglalkozunk vele. Hogy megérezzük, mennyire tud felemelő is lenni.
hála
főnév
köszönetből és / vagy lekötelezettségből létrejövő érzés, mely valaki vagy valami iránt eltölt valakit, valamely jó történésért, cselekedetért, szívességért, szolgálatért
Igen, ez ilyen komplex. Kiegészítve még azzal, hogy a hála nem egy állandó. Sem az iránya, sem a célja, sem az intenzitása nem az. Néha ezért, máskor másért, néha ennek, máskor annak vagyunk hálásak. Ritkán tart huzamosabb ideig, mert az tényleg tud egyensúlytalanságot okozni. Van, amikor nagyon nehezen találjuk meg, mi az, amiért érdemes lenne hálásnak lenni.
Egy dolog biztos, maga az érzés felemel, ha hagyjuk.
Engedd hát meg magadnak, hogy hálás legyél, mert ez nem leköteleződés, hanem egy megtartó kötelék, ami az önbecsülésben gyökerezik.
Ha egy mondattal kellene leírni, mi is a hála, az így hangzana:
Hála; amit akkor érzünk, amikor teret adunk a megbecsülésnek.
A köszönettől annyiban tér el, hogy aktív, cselekvő részesei vagyunk — és épp ettől az aktivitástól van annyi pozitív hozadéka annak, ha képesek vagyunk érezni. Amint teret adunk a megbecsülésnek, pozitív hatással lesz az életünkre mentálisan, lelkileg, érzelmileg, és bármennyire meglepő, még fizikailag is, — s ezek a hatások idővel hatványozódnak.
Tanulmányok és komoly kutatási eredmények mutatnak rá arra, mennyi előnyünk származhat a hála gyakorlásából.
- Megnyugtat bennünket, oldja a stresszt, segít a negatív eseményekkel való megküzdésben.
- Csökkenti a pulzust, fizikailag is egészségesebbé tesz enzimszintű biológiai folyamatok eredményeképp.
- Javítja az alvásminőséget – épp a fenti folyamatok révén.
- Pozitív érzelmeket generál, melyek összességében egy optimistább életszemlélethez vezetnek, és áthathatja mindennapjainkat egyfajta derű.
- Erősíti a társas kapcsolatainkat a szeretet és gondoskodás megélésén keresztül.
- Javítja az empátiánkat, jószívűbbé és önzetlenebbé válhatunk.
- Segít felismerni, mennyi mindenünk van – akár most, akár ha valamit a múltból hoztunk magunkkal.
- Áthuzalozza az agyunk működését – az úgynevezett neurológiai jutalmazáson keresztül tartós pozitív változásokat hoz az életminőségünkben.
- Kiüti a depressziót, magasabb önbecsüléshez és reális énképhez juthatunk általa …
Ennyi előny után már csak az a kérdés, hogyan is kellene elkezdeni ezt, ha eddig nem figyeltünk oda rá tudatosan? Sokan feszengenek ettől, és megnyugtató lehet, ha tudod, hogy nem mindenkinek megy ez könnyen. Kis komfortzóna ugrás, minden nap — mit szólsz?
Oké, de hogyan…?
Fogadj el egy kis segítséget, 90 napra. Mind a kilencvenre egy egész picit.
Mivel már figyelsz befele, biztos, hogy érdekel a dolog — ezért Hálanapló formájában adunk Neked egy kérdést (minden egyes nap), hogy könnyebben elindulj a hála gyakorlásának útján. Vannak olyan szimpla kis kérdések, mint ez:
„Mi a kedvenc helyed ott, ahol élsz?”
vagy
„Hova mennél, ha most azonnal összepakolhatnál és mehetnél?”
… amikre vélhetően könnyebben fogsz válaszolni, mert pár másodperc alatt ki tudod találni, még akkor is, ha eddig nem gondolkodtál rajta.
Válaszolj ezekre is és próbálj hálás lenni a képért, ami feljön a kérdés hatására, kicsit időzz el benne és írd le a gondolataidat a naplónkba.
Aztán találni fogsz mélyebb és/vagy rázósabb kérdéseket,
„Mit gondolsz, milyen nagy dolgok várnak rád?”
és
„Mikor sírtál utoljára?”
Itt lehet, hogy szívesen elküldenél bennünket délre, de azért csak próbálj időt és csendet szakítani magadnak ezeknek a végiggondolására is. Ha érkezik a válaszod, tudatosítsd.
Szándékosan nem rendszerezve írtuk a kérdéseket — persze nyilván egymás után vannak nyomtatva, de ez teljesen random, nélkülöz minden tudatos sorrendiséget — mert mindenkinek más az élethelyzete, eltérő prioritásai vannak, más-más területeken lesznek nehézségei a hálaérzéssel kapcsolatban.
Akkor hogyan kéne használni?
Lazán. Lapozgatva. Megnézni, hogy adott napba milyen mélyenszántó gondolat fér bele. Akarsz-e valami nehezebbel dolgozni, vagy elég lesz egy súlytalanabb kérdés? Ez majd úgyis adja magát. Ha elég ideje csinálod, úgysem lesz megúszós megoldás, előbb-utóbb sorra kerülnek azok a kérdések is, amiket eddig hátrasoroltál.
Mindenesetre, naponta egyet válassz, jó, ha minden nap kb. ugyanakkor tudsz ezzel foglalkozni. A kb. ugyanakkor nem azt jelenti, hogy pontban este hétkor, hanem hogy mondjuk a vacsora után, lefekvés előtt, reggeli kávé mellett, stb. Tedd a rutinod részévé, hogy befelé figyelsz, elcsendesülsz kicsit és felhozod azokat a dolgokat, amiket a kérdés húz — majd megkeresed, mi az, ami hálával tölt el azokkal a történésekkel, emberekkel, helyzetekkel kapcsolatban.
Ezeket írd is le az adott oldalra.
Lesznek olyan lapok, ahol rövid válaszok lesznek, máshol hosszabbak.
Ha szeretnéd, dátumozd be a válaszaid, ezáltal láthatsz majd akár valamiféle fejlődést is — például hogy idővel könnyebben találod meg a nehezebb kérdésekre is a válaszokat, és könnyebben fog jönni a hála érzése is.
Mire túl leszel a három hónapon, meg fogod tanulni, hogy lehet és érdemes befelé is figyelni. Mindenben fogsz tudni találni valami pozitívat, legyen az akármilyen kicsi dolog is. Érezni fogod, hogy hálásnak lenni jó, mert jobbnak érzed tőle saját magad és a világot is. Nyugodtabb leszel és magabiztosabb.
Rengeteg apró pozitívum fog hozni egy sokkal nagyobbat.
Legyél bátor, legyél hálás! Nézz, figyelj, érezz — és tudatosítsd, hogy jó neked!
Az első kiadású naplókat már MEGTALÁLOD A WEBBOLTBAN. Idővel lehet, hogy lesz második kiadás is — mert kérdésünk az maradt bőven.
Ha pedig szereted a folyamatot, a naplót, bennünket — akkor írj, kérdezz, mesélj nekünk, küldj fotót — és ajánld tovább azoknak, akik fontosak.
Képek forrása az oldalon: @Anway Pawar - unsplash @Averie Woodard - unsplash @Fuu J - unsplash @Fa Barboza - unsplash @Junior Reis LaRic - unsplash @Závori Karolina - saját fotók
Vélemény, hozzászólás?