egy egyszerű, funkcionális napló átláthatóbbá és tervezhetőbbé teszi a folyamatot
Miről olvashatsz ebben a cikkben?
A kisbabás időszak második meghatározó kalandja, amikor a baba elég érett lesz ahhoz, hogy elkezdjen az anyatejen (tápszeren) kívül más ételféleségeket, táplálékot, ízeket megkóstolni. Ebben az időszakban nyújt segítséget a korábbi BabaNapló folytatása, a Hozzátáplálási napló. Az alábbiakban ebben a témában olvashatsz hasznos gondolatokat, bízunk benne, hogy segítségedre lesznek. A cikkben linkelt források pedig további útmutatóul szolgálhatnak, ha kérdésed van a témában.
Mi is az a hozzátáplálás? Definiáljuk
Röviden azt a fogalmat jelöli, amikor a babának a kezdeti anyatejen / tápszeren kívül elkezdünk másféle táplálékot is adni. A folyamat egyszerre kézenfekvő / egyszerű és komplex, egyszerre igényel tőlünk tudatosságot, odafigyelést és játékosságot.
Mikor és miért?
A hozzátáplálás megkezdését illetően a világ számos táján különböző nézetek érvényesülnek, és ez az idejétől a „miért kezdjük”-ön át a „mit adjunk”-ig számos kérdést jelent.
Összességében kimondható, hogy a hozzátáplálást egy bizonyos fejlettségi szint felett lehet megkezdeni. Ezt többségében a baba 6 hónapos kora körül határozzák meg, ám minden csecsemő egyedi, így nagyon fontos, hogy megfigyeljük a saját kicsinket, az ő jelzéseit és reakcióit.
Mi alapján dönthető el, hogy a baba megérett a hozzátáplálásra?
A következő tényezők mindegyike fontos:
- Biológiai érettség: a baba fizikailag is képes az anyatejtől (tápszertől) eltérő táplálék elfogadására, emésztésére, képes (kis segítséggel akár) ülni, állkapcsát mozgatni tudja ( amivel a későbbi rágás mozdulatát rögzíti), kéz-száj koordinációja kielégítő, fogzása megkezdődött, további testi fejlődésének stabilitásához szüksége van az addigiaktól eltérő összetételű tápanyagokra.
- Mentális képességek: érdeklődik a család étkezései iránt, kiváncsi az ételekre, képes elfogadni az addigiaktól eltérő ízű, színű és textúrájú ételeket / italokat.
- Kulturális sajátosságok: ezek alapvetően nem a babából indulnak ki, de mindenképpen fontos tényezők, és figyelembe kell venni, hogy a világ különböző helyein más-más ételekkel kezdődik a hozzátáplálás. Nem várható el egy eszkimó anyától, hogy a répa legyen az első plusz, ellenben mi sem biztos, hogy hallal indítunk, sőt – tehát törekedjünk a lehető leginkább szezonális és helyi, biztonságos lehetőségre.
Gyakorlatiasan megközelítve
Weboldalak ezrei, könyvek százai, ismerősök tucatjával, plusz a gyermekorvosunk, védőnőnk bőségesen szolgáltatnak nekünk tanácsokat arra vonatkozóan, mit, mikor vezessük be. Néhány dologban közmegegyezés van, másokban vita – mi azt mondjuk, figyeljünk nagyon a saját babánkra, saját családunkra, reakciókra, és próbáljunk tartani egy józan főcsapást, ami a bevezetés sorrendjét illeti. Az alábbi táblázatban egy ilyen ajánlást láttok.
Fentiek az általános ajánlást összegzik, ám nagyon fontos, hogy körültekintően kezeld ezeket. Ha például a családban van már felderített allergia / intolerancia valamelyik ételfélére, azt sokkal óvatosabban vezesd be – és mindenképp más egyébtől elkülönítve, hogy lásd, ha gondot okoz.
Hogyan kezdjük el a hozzátáplálást?
Röviden? Bátran. Mármint legyünk bátrak, és kezdjünk hozzá. Van itt fentebb jópár használható alapelv, ha meg van a szándék, és érezzük, hogy a babánk is készen áll rá – csak kezdjük el. Ne izguljuk túl, elvégre minden baba megtanul enni és mi sem ismerünk senkit, aki ne tanult volna meg. Ha kellően informáltan és magabiztosan vágunk neki, előbb-utóbb sikerélmény lesz a hozzátáplálás.
Sima ügy!
Pozitív légkör, példamutatás, türelem, időzítés, környezet, tudatosság — a kulcsszavaink ebben a folyamatban.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Válassz olyan időszakot a kóstolásra, amikor a baba kipihent, nem farkaséhes, nem fáradt, nem nyűgös, hanem láthatóan jól érzi magát, pelusa tiszta, ruhája kényelmes, és a hely, ahol vagytok, nem vonja el a figyelmét.
Legyen körülöttetek nyugalom, tudjatok egymásra és a folyamatra figyelni.
A környezet legyen a lehető legrendezettebb. Ahonnan a baba eszik, legyen átlátható és tiszta (legalább az első falatig 😀 ) – hiszen ő is lesi, figyeli, mi fog történni, és a babák szeretik az egyértelmű dolgokat, pl. látják honnan és mi kerül a szájukba.
Legyél minta, legyen a családod is minta! Ha megoldható, egyetek a babával, a baba mellett – hiszen előbb-utóbb bele kell szoknia az együtt étkezésbe.
Naplózz. A tudatosság ebben is nagyon fontos. Ahogy az ételféleségek kiválasztásánál sem bízod a véletlenre a dolgot, úgy azt sem érdemes kihagyni, hogy nem fogsz mindenre emlékezni.
Ha naplózod néhány egyszerű jelzéssel a napotok és benne a hozzátáplálást, sokkal-sokkal simábban fog menni az egész!
Mi a Hozzátáplálási napló?
A KarlaLina hozzátáplálási napló egy újabb védett rendszerű segítő napló! Egy kedves formába öntött, minőségi kivitelű napló, amiben 3 hónapon át minden lényeges információt feljegyezhetsz a babád hozzátáplálási folyamatával kapcsolatban.
Ezekkel az előnyökkel jár a használata:
- Ételféleségek követése: világosan látni fogod, mik azok, amiket már kipróbáltatok, mi van még hátra, milyen kombinációk voltak már, miben lehet újítani.
- Táplálkozási, étkezési mintázatok felismerése: a baba ízlése, preferenciái, egyes kombinációkra adott reakciói, ízek / textúrák / elkészítési módok előnyben részesítése nagyszerűen láthatóvá válik.
- Trecking – a fejlődés nyomonkövetése: azt is látni fogod, hogyan változnak az elfogyasztott mennyiségek, mit, hogyan hasznosít.
- Allergiák, intoleranciák felderítése: az egyik legjobb, hogy az ételféleségek és kombinációk felírása mellett van lehetőséged a reakciókat is feljegyezni, itt nem csak az ízlésről beszélünk, hanem a kicsid testi reakciójáról is. Nagyon hamar és tisztán mutatja, ha valamely étel nem kedvező hatású számára. Azt is látod, mikor érdemes tovább mennetek szakemberhez.
- Beszámolás: a napló – ahogyan az újszülötteknek ajánlott klasszikus babanaplónk is – rendkívül nagymértékben megkönnyíti a gyermekorvosnak, védőnőnek, szakorvosnak való beszámolást. Esetleges probléma esetén könnyebben visszafejthetővé teszi, mely étel lehet a ludas a dologban.
- Gyors ellenőrzés: a napi teljes rutinon túl lehetőséget ad arra, hogy egyben átlásd, mely ízekre, mely kombinációkra mi volt a babád azonnali reakciója. Szuper informatív ez a táblázat: azonnal látni fogod, hogy ha például a krumpli répával negatív, míg a krumpli céklával pozitív – akkor előbb inkább a céklát próbálod bevezetni.
KarlaLina Hozzátáplálási napló®
Segít a hozzátáplálási napló, ha a baba nem fogadja el az új ételeket?
Vannak babák, akiknek könnyen megy, másoknak nehezebben. Ne felejtsük el, hogy a babák rengeteg dolgot tanulnak. Új ételeket enni is a tanulási folyamat része. Lehetséges, hogy a te kicsid éppen mással van elfoglalva. Ha most tanult meg ülni, vagy mászni, lehet, hogy jobban érdekli a világ és annak felfedezése, mint az evés, főleg ha amúgy az anyatejből még sok jut neki. Legyél türelmes.
A naplózás segíteni fog, mutatja, mikkel nem próbálkoztál még. Variálhatod az ízeket, a kombinációkat, az elkészítés módját. Ha nem megy a püré, lehet, hogy megy a villával áttört változat.
Meghozhatod a kedvét azzal is, hogy viccesen kínálod: „itt repül a kiskanál, hamm!” stb.
Furát mondok; néha übercuki tányérkák vannak, amiknek a formája szuper, de a színük … Mondjuk nem nyeri meg a babát, vagy éppen azzal a pürével nem. Bártan változtass. És bátran tedd félre, ami nem megy.
Fontos, hogy a babádnak is meg kell tanulnia, az étel táplálék. Azon túl, hogy ízlik neki vagy sem, majd egyszer meg kell tanulnia tápanyagban gazdagon enni.
Ne aggódd túl, de fontos, hogy ha nyugtalanítóan nehezen megy a hozzátáplálás, fordulj szakemberhez.
Összegezve:
- A hozzátáplálás először neked fontos, de majd a babádnak is az lesz
- Tudatos rákészülés, információk beszerzése fontos, mielőtt elkezditek
- Ragadj meg minden lehetőséget, ami segítségetekre lehet
- A naplózás nyugalmat, kiszámíthatóságot, magabiztosságot ad, visszakereshető benne a lényeg
- Használd ezt a praktikus és kedves hozzátáplálási napló
- Legyél türelmes, próbálkozz kitartóan, figyeld és naplózd a változást
- Ez egy játékos tanulási folyamat, ne felejtsd el évezni és élvezhetővé tenni
Előbb-utóbb minden baba megtanul enni
Menni fog ez is, mint eddig az összes dolgaitok. Sima ügy lesz! Segítünk, és segítenek a naplóink is. Jó szívvel terveztük és raktuk össze nektek, nézzétek, micsoda kedves és praktikus az összes Hozzátáplálási napló nálunk:
Itt találod meg őket a webboltunkban.
Ha pedig kisebb babád van, vagy csak most készülsz a babavárásra, akkor a klasszikus KarlaLina BabaNaplónkat ajánljuk.
Vélemény, hozzászólás?