Mit tud a pontozott papír és mire jó a pontozott füzet, könyv?
Bő fél évtizede webtervezést is tanultam – nem kezdtem vele semmit végül, de – akkor találkoztam először(tudatosan) a pöttyös papírral, mint nagyon szuper eszköz. (leszámítva persze a technikakészlet lapjait általánosban – soha, senki nem tudta, mire valók benne azok a lapok)
Amikor drótvázat tervez a webdesigner, nagyon jól jön egy megadott léptékű háló, amire könnyen felskiccelhetjük a terveinket kismillió variációban. Ennek ad szuper alapot egy szabályos pontrács. Azért pont vagy kis kereszt, mert például a kockásfüzet túl kockás, bezavarhatnak a vonalak. A pont esetében csak a négyzetháló kereszteződéseit jelöljük – a többit megoldja a szem és az agy.
Többek közt azért is szuper egy négyzetes pontháló, mert „ha akarom vonalas, ha akarom kockás”. Azt látok bele, amire épp szükségem van. Nem véletlen, hogy ez a legnépszerűbb pontozott lap típus. Általában 5 mm-es távokkal készül (ez a „kockásfüzet” léptéke is), ritkán találunk 7 milis osztásút is. (Nálam a szakácskönyv méretezése ez utóbbi, mert sokkal kényelmesebb a célra.)
A hagyományos 5 milis osztású pontrács (pontozott) könyv ad kitűnő alapot a ma abszolút trendinek számító – és nem mellesleg állati praktikus – Bullet Journaloknak is. Ezekről bővebben egy másik cikkben írok, de röviden a lényege: kihasználva a „ha akarom kockás, ha akarom vonalas” hatást, néhány egyszerű alapelvet követve a leginteraktívabb, -rugalmasabb, -személyre szabhatóbb határidő-naplózási rendszert alakíthatod ki magadnak.
Saját igények = saját napló.
Különleges esetekben a „franciakockás” sarokpontjai is szóba jöhetnek – van olyan designer ismerősöm, aki erre esküszik 😉
A másik nagyon népszerű, ám teljesen másra használható kiosztás az izometrikus pontozás. A KarlaLina is ezzel kezdte a „pöttyösfüzet” gyártást 2015-ben. Ebben az esetben a pontok egymástól egyforma távolságra kerülnek egy eltolt háló alapon.
Itt is többnyire csak a metszéspontok helyét jelöljük egy ponttal vagy kis csillaggal, de speciális esetekben lehet teljes vonalazással is. Tavaly volt több olyan munkánk, amikor izometrikus csőszerelő cégek a teljes hálós noteszeket választották, mert a vonalazás segített a szerelőknek tartani a perspektívát.
Mivel a többség nem csőszerelő, elárulom, másért is szuper egy izometrikus háló; iszonyat vagány 3D-s grafikákat tudsz rajta rajzolni. Ha nem csak csőszerelő, de grafikus sem vagy, viszont szeretsz firkálni, ez neked való játék! Vidd magaddal mindenhova – sokkal jobban kikapcsol, mint a telefon nyomkodása.
Ahogy megszokhattátok, nálunk mindig rendelhető vagy van valami extra, ezek is ilyenek.
Az aktuális készletet a dot grid, pontozott vagy pontrács tagekre kattintva találjátok.
Természetesen van lehetőség egyedi igényekkel is rendelni, csak egy email, és máris egyeztetjük a paramétereket.
Próbáltad már valamelyiket? Gyere a hipertitkos 😀 (neeem is) FB csoportba és mutasd!
Vélemény, hozzászólás?